Vana puidust lipumasti lugu

2009. aastal lõpetasime 120 aastat vana Sadevälja taluhäärberi renoveerimise ning kolisime sinna elama. Ehitustööd olid kestnud kaks ja pool aastat ning nüüd oli siis maja valmis. Et sellele tööle ilus punkt peale panna, panime viimase asjana õue peale püsti lipumasti. Ikka puidust. Sest maja oli puidust ja ka minu puidumehe (haridusega) hing ei oleks lubanud muust materajalist seda teha.

Võtsin lahti sõber Googli ning hakkasin otsima, kes puidust lipumaste müüb. Kaevasin ja kaevasin ja kaevasin seal infopilvedes… Kui mida ei leidnud oli puidust lipumastid. Õigemini leidsin küll aga neid tehti Inglismaal, Ameerika Ühendriikides, aga mitte Eestis või naaberriikides.

Nii võtsingi kirve ja sae ning läksin metsa sobivat kuuske langetama. Sai valitud selline umbes 10m pikkune sihvakas puu. Jätsin mastile ülevalt tüve läbimõõduks umbes 4-5 cm ja alt 11 cm. Lõin kuuselatilt maha oksad, koorisin ja panin paariks kuuks varju alla sirgelt kuivama.

Masti kinnitamiseks maakülge, tellisin kohalikust metallitöökojast traditsioonilise H-tähe kujulise kinnitusdetaili, mille valasin maa sees betooni. Puitosa läks metalli külge kinni kahe temast läbi oleva poldiga. Mastile nöörid külge ja oligi valmis.

Esimest korda heiskasime riigilipu masti 20. augustil 2009 – Eesti Vabariigi taasiseseisvumispäeval. Oli uhke ja hää!

Nii teenis see mast meid aastaid. Paari esimese aastaga värvisid päike, tuul ja vihmad masti pealt ilusaks hõbehalliks. Aastatega tulid puidu sisse ka praod, mis andsid talle soliidsust nagu kortsud elunäinud inimesele. Ja need korrad, kui veel suitsupääsuke masti tippu, sinimustvalge viiru kohale maandus –  olid väga rahvusromantilised hetked.

Kui mast oli püsti olnud 7-8 aastat, panin tähele esimesi puitosa väsimuse märke. Masti allosas kust poldid läbi olid ja puit metalli vastu puutus, oli puit pehmenema hakanud. Ja järgnevate aastatega see mädanemine kiirenes. Nii avastasingi 2020. aasta ühel sügispäeval, et mast oli külili maas ja tükid mööda muru laiali. Viimane tugevam sügistuul oli saanud tast võitu.

OÜ PUITMAST

14597800
Sade, Karla küla, Kose vald, Harju maakond
IBAN EE482200221070429238
KMKR EE102173084
E-mail: uhhke@uhhke.ee
Tel: +372 52 996 97