Miks accoya puit?

UHHKE lipumastid on materjaliks on kauakestev accoya puit.

Oma esimese puidust lipumasti pealt sain veelkorra kinnituse, et tavapuit välistingimustes suurt üle 10 aasta ei kesta. Puidu hoolika ja korduva viimistlemisega võime ju ehk seda aega veidi pikendada, aga siis edasi tuleb ikkagi toode välja vahetada. Seega julgen oma kogemuse järgi väita, et tavapuidust lipumasti keskmiseks elueaks peaks arvestama umbes 12 aastat.

Kuna plaanisime hakata tootma nn premium klassi lipumaste, siis selline masti eluiga meid ei rahuldanud. Olime püstitanud eesmärgi, et puit peab vastu pidama vähemalt 30 aastat. Masti juures teiste kasutatavate kvaliteetsete ja ajas kestvate materjalide kõrval ei tohi lihtsalt masti puitosa olla nii öelda keti nõrgim lüli.

Võtsime ühendust kõikide suuremate Euroopas tegutsevate viimistlusmaterjalide tootjate esindajatega. Meie soovi kuuldes tõstsid nad kohe käed üles. Enamus ütles, et nende materjalidega viimistletud ja välistingimustesse mineva tavapuidu viimistlusele nad mingit garantiid ei anna. Mõned lubasid kuni 3 aastat.

Seejärel kaalusime termopuidu kasutamist. Tore, kaasaegne materjal. Termopuit on küll ilmastikule oluliselt vastupidavam, aga pind muutub kiiresti halliks ning mis  põhiline – see on habras. Lipumast aga nagu purjelaeva mast peaks olema painduv ja elastne, mitte jäik ja habras.

Nii jõudsime ilmastikukaitseks spetsiaalselt töödeldud puitude juurde, millest meile sobis erinevatel põhjustel accoya puit. Kohe äratas usaldust fakt, et seda tehnoloogiat on arendatud ja tootmiseks kasutatud juba üle 80 aasta. Ja et accoya puit on läbinud aastakümnete jooksul reaalsetes väliskeskkonnatingimustes toimunud katsetused. Täpsemalt saab nende katsetuste näidetest lugeda siit: https://www.accoya.com/app/uploads/2020/05/PerformanceTesting_US.pdf. Tootja garantii puidu vastupidavusele on 25 aastat, kui puit on otsapidi maa sees ning 50 aastat, kui puit ei puutu kokku maapinnaga ja ta ei ole kuidagi teistmoodi väga märgades tingimustes (vt ka: https://www.accoya.com/why-accoya/warranties/ ).

Miinuseks oli selle puidu väga kõrge hind – pea kolm korda kallim kui tavaline kuusest höövelmaterjal. Tekkis kahtlus, et kas ei oleks ikkagi kliendi jaoks soodsam teha lipumast tavapuidust ning siis iga 12 aasta tagant masti puitosa välja vahetada?

Rehkendasime, mis maksab tavapuidust ning mis accoya puidust mast. Arvestasime sisse puitosa valmistamiseks kasutatavate materjalide maksumused, töörahad ning masti vahetamistöödega seotud kulud. Arvestuse eelduseks võtsime, et accoya puit on minimaalselt kolm korda vastupidavam kui töötlemata puit. Tulemuseks saime, et kogu UHHKE seeria masti eluea jooksul on rahaline võit kliendi jaoks accoya puitu kasutades ca 1400 eurot. Pole paha!

Accoya puidust UHHKE lipumasti konstruktsioonist loe alamlehelt Tootest

OÜ PUITMAST

14597800
Sade, Karla küla, Kose vald, Harju maakond
IBAN EE482200221070429238
KMKR EE102173084
E-mail: uhhke@uhhke.ee
Tel: +372 52 996 97